Sinüslere Bağlı Ağız Kokusu Tedavisi

Sinüslere Bağlı Ağız Kokusu Tedavisi

Sinüslere Bağlı Ağız Kokusu TedavisiSinüslere bağlı ağız kokusu tedavisi için ele alabileceğimiz çözüm yöntemlerinden bahsedelim.Sinüslerin kötü ağız kokusu kaynağı olabilmesi için iltihaplanması gerekir. Bu iltihaplanmaya sinüzit denir. Yüz kemiklerinin içindeki tıkanıklardan dolayı ortaya çıkan iltihaplı ve koyu yapıdaki sinüzitin genize akması ile ağız kokusu ortaya çıkmaktadır. Sinüzitin ilk belirtisi ağız kokusudur. Daha sonra baş ağrısı, ateş, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi diğer belirtiler gelmektedir. Sinüzit ve ağız kokusu tedavisi başlığı altında yazımıza devam edelim.

Sinüzit ve Ağız Kokusu Tedavisi

Sinüziti akut sinüzit ve kronik sinüzit olarak ikiye ayırmalıyız. Akut sinüzit, kronik sinüzite göre daha hafif olup geçici bir hastalıktır. Genellikle soğuk algınlığı ile ortaya çıkar.Kronik sinüzit ise daha ağırdır hastalık evresi daha uzundur. Belirtileri arasında akut sinüzit ile aynı bulgulara sahiptir, tek fark olarak akut sinüzitte ateş görülmektedir ancak kronik sinüzitte ateş görülmemektedir. Bu iki tip sinüzit için çözüm yöntemlerinden bahsedelim.

Doktorunuz tedavi sürecinde size bir takım ilaçlar önerecektir bunlardan bazıları: Antibiyotikler, burun spreyleri, Antistaminikler ve diğer anti bakteriyel ilaçlar olmakla beraber şikayetleri geçmeyen kronik sinüzit hastalarına ”fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi” ameliyatı  alternatif olarak düşünülmelidir. İlaç tedavisi genelde akut sinüzit hastalarına uygulanır. Sinüzit için bir başka tedavi yöntemi olarak burun yıkama aparatlarını önerebilirim. Bu aparatlar ile gün içerisinde nazal yıkamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede sinüs yollarınızda ki bakteri ve virüsleri burun yoluyla uzaklaştırabilirsiniz, kullanımı ise oldukça basittir.

Maddeler halinde sinüzitten kaynaklı ağız kokusu tedavisi:

  • Sinüzitten kaynaklı ağız kokusu tedavisi için burun spreyi, Antistaminikler ve diğer anti bakteriyel ilaçlar olmakla beraber şikayetleri geçmeyen kronik sinüzit hastalarına ”fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi” ameliyatı düşünülebilir.
  • Antibiyotikler sinüzit tedavisinde oldukça etkilidir.(doktor kontrolü dışında kullanmanızı kesinlikle önermiyorum)
  • Ayrıca Burun yıkama aparatları ile düzenli nazal yıkama yapılarak tedavi gerçekleştirilebilir.
  • Dekonjestan ilaçları sinüslerdeki mukus miktarını azaltır ve sinüzit oluşumunun önüne geçilmiş olur. Bu ilaçlar burun spreyi ve hap şeklinde kullanılabilir. 

 

Bu yazımızda sinüslere bağlı ağız kokusu tedavisini ele aldık. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca sinüzitten kaynaklı ağız kokusu nedenleri için Sinüzit ve Ağız Kokusu Nedeni başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

1 Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar