Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Sindirim Sistemi ve Ağız Kokusu Nedeni

Sindirim sistemi ve ağız kokusu nedeni başlığı altında ağız kokusuna neden olan faktörleri inceleyeceğiz.

Sindirim Sistemi Hastalıkları ve Ağız Kokusu Nedenleri

Sindirim sisteminde ki herhangi bir hastalık birçok kötü koku vakasına neden olabilir. Örneğin; midede ki havanın yemek borusu ve ağız boşluğuna kadar yükselmesine izin veren herhangi bir durum, ağız kokusuna neden olabilir. Bununla birlikte, bağırsaktan kaynaklanan kötü ağız kokusu genellikle sindirim sisteminde genel dengesizliğin işaretidir.

Sindirim sistemiyle ile ilgili nedenler şunları içerir:

 • Asit reflüsü (mide ekşimesi), Gastroözofageal reflü, mide asidi/mide yanması/mide sıkışması, özellikle alışılmadık ve rahatsız edici bir tada neden olan bir durum ağız kokusuna neden olabilir.
 • Şişkinlik, gaz ve geğirme: sindirim siteminizde ki bir rahatsızlık sonucu geğirme yolu ile açığa çıkan kötü ağız kokusu. Bu gibi faktörler, irritabl bağırsak sendromu veya hassas bağırsak sendromu gibi sindirim sisteminde görülen hastalıkların varlığına işaret eder. Aşırı gıda ve şeker tüketimi bu hastalıkların ana sebebidir.
 • Bağırsak tıkanıklığı veya kabızlık: Vücudunuzun yiyecekleri sindirememesi durumunda yan etki olarak dışkıya benzer kötü bir ağız kokusu açığa çıkacaktır.

Sindirim Sistemi Enfeksiyonu ve Ağız Kokusu Nedeni

Kötü nefesin yanı sıra ishal ve sindirim sistemi problemleri yaşamışsanız, Bunlar enfeksiyon nedeniyle olmuş olabilir.

Belirli bir sindirim sistemi enfeksiyonu ağız kokusuna neden olabilir. Örneğin; giardiasis ya da yaygın adıyla kuduz ateşi yiyeceklerden, içme suyundan ve hayvanlardan bulaşan tek hücreli bir parazit olan mikroskobik parazit Giardia lamblia’nın neden olduğu ishal bir hastalıktır. Bu hastalığın belirtisi ilk olarak kötü ağız kokusudur ve şişkinlik ile birlikte ishalde görülebilir.

Kötü ağız kokunuzun nedeni Giardiasis ise enfeksiyonu büyük ihtimal şu yollar ile kaptınız demektir:

 • Giardiasis hayvan veya insan aracılığı ile dışkı içeren yüzeylerden bulaşabilir.
 • Enfeksiyon barındıran içme suyu ile bulaşabilir (örneğin; göllerden, akarsulardan veya kuyulardan arıtılmamış veya uygun şekilde arıtılmamış su).
 • Giardiasis hazır gıdalar tüketerek bulaşabilir.
 • Giardiasis bulaşıcıdır ve bu hastalığa sahip olan birisiyle iletişime geçerek enfeksiyon kapabilirsiniz.

Belirtiler genellikle 1-3 hafta içerisinde ortaya çıkar ve tanı işlemleri dışkı örneklerini test ederek yapılır

Sonuç olarak giardiasis hastalığı ağız kokusuna neden olmaktadır. Bu enfeksiyonun tedavisi antibiyotikler ile yapılabilir. Giardiasis belirtilerine sahipseniz mutlaka doktorunuza görünün.

 

Bu yazımızda sindirim sistemi ve ağız kokusu nedeni başlıklı yazımızı ele aldık. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca tedavi yöntemleri için Mideye Bağlı Ağız Kokusuna Çözüm ve Bağırsağa Bağlı Ağız Kokusuna Çözüm başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • Linkedin
 • Pinterest

1 Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar