Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Obezite Ağız Kokusu Yapıyor

Obezite ağız kokusu yapıyor haberi geçtiğimiz günlerde İngiltere Oxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından yayınlandı. Araştırmacılar obezite ile ağız kokusu arasında doğrudan bir bağlantı buldukları haberini verdiler. Yayınladıkları bildirinin içeriğinde açık ve net olarak: ”fazla kilolu olursanız, ağız kokunuzun etrafınızdakileri rahatsız etmesi daha olasıdır” cümleleri yer aldı.

Oxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen araştırma, Ekim ayında Diş hekimliği Araştırmaları Dergisinde bildirildi. Çalışma ayrıca, ilk kez alkol kullanımının kötü ağız kokusuna neden olduğunu bilimsel kanıtlarıyla birlikte bildirmiştir.

Prof. Rosenberg, “Alkol ve ağız kokusu ile ilgili bulgu şaşırtıcı değildi çünkü anekdot kanıtlar zaten vardı” diyor. “Ancak, obezitenin kötü nefese karşı korelasyon göstermesi beklenmiyordu.” cümlelerini sarf etti.

88 Kişi Üzerinde Testler Yapıldı

Çalışma İngiltere’de yapıldı ve değişikliklerin gözlemlenebilmesi için araştırmaya 88 yetişkin katıldı. Düzenli bir kontrol için bir klinikte çalışmalar devam etti ve Rosenberg, Kenneth ve Prof. Danny Cohen, aşırı kilolu hastaların ağızlarının kötü bir kokuya sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğu sonucuna varmışlardır. Prof. Rosenberg, “Bu bulgu tüm insanlar tarafından bilinmeli” diyor. “Fakat varılan sonucun kesin bir bilimsel açıklaması olmaması durumunda bu mümkün olmayabilir” sözlerini sarf etti. Tamamen örneklere bağlı olarak varılan bu sonucun yinede önemli bir bulgu olduğunu da belirten Rosenberg daha sonraki aşamalarda bilimsel açıklamalar yapacaklarını belirtti.

Araştırmacılar obezite ve kötü nefes arasındaki bağlantının çeşitli faktörlerden kaynaklanabileceğini düşünüyor. Açıklamalarda obez insanların, ağız kokusuna neden olan faktörün ağız kuruluğu olabileceğini belirterek bu durumun, uygulamakta oldukları diyetin sebep olabileceğini söylemektedirler.

Tedavinizi Kendiniz Yapmanız Mümkün

Günümüzde ağız kokusu milyonlarca insanın rahatsız olduğu bir problemdir. Ayrıca kişinin kendi nefesini kontrol etmesi kolay değildir. Gerçekten de, araştırmaya katılan 9 kişi kötü nefeslerinin farkında değildi.

Journal of Breath Research dergisini koordine eden Prof. Rosenberg şöyle diyor: “Dünyaya çıkıp herkesin nefesini koklayamıyorum ancak binlerce vakayı gözden geçirme fırsatı yakaladım. Amacım insanlara bu duruma yol açabilecek potansiyel faktörlerin bir listesini vermektir, böylece kendilerini tedavi edebilirler.

Prof. Rosenberg, “Ailenizde kötü ağız kokusuna sahip birisi varsa bu rahatsızlığını ona söylemelisiniz” diyor. “Belki de bu rahatsızlığı kolayca tedavi edilebilir durumdadır, kim bilir. İş arkadaşlarına gelince, tavsiye için mutlu olabilirler, tabi olmayadabilirler. ” Diyerek sözlerini noktaladı.

Bu yazımızda obezite ağız kokusu yapıyor konusunu inceledik. Bu konu hakkında görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca bir başka tedavi yöntemi için Ağız Kokusu Ölçülüp Yok Ediliyor başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

2 Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar