Karaciğere Bağlı Ağız Kokusu Tedavisi

Karaciğere Bağlı Ağız Kokusu Tedavisi

Karaciğere Bağlı Ağız Kokusu TedavisiKaraciğere bağlı ağız kokusu tedavisi için hastanın iki temel hastalıktan birine sahip olması yeterli diyebiliriz. Bunlar, karaciğer iltihaplanması ve karaciğer yetmezliğidir. Bu iki tip hastalıktan birine sahipseniz büyük ihtimal kötü ağız kokusuna sahipsiniz demektir. Karaciğer iltihaplanması ve karaciğer yetmezliği hastalıklarının tam tedavisi ile birlikte kötü ağız kokusu tedavisi de gerçekleşmiş olacaktır. İlk olarak karaciğer iltihaplanmasını ele alalım: Karaciğerde meydana gelen bütün iltihaplı hastalıklara hepatit denir. Hepatit ise sınıflara ayrılır, her sınıfın derecesi ise farklıdır. Belirtileri arasında sarılıkta olan karaciğer iltihaplanmasına neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz: mikrobik, bakteriyel, toksik sebepler olmakla beraber kontrolsüz kullanılan bitkisel tedaviler ve kontrolsüz kullanılan ilaçlar nedenler arasındadır.

İlaç konusunu açmak gerekirsek, en çok basit ağrı kesicilerin uzun süre kullanılmasından dolayı iltihaplanmalar görülebiliyor. Günde 4 tablet doktor kontrolü olmadan kesinlikle bu tip ilaçları kullanmayın, çünkü aldığımız ilaçların hepsi karaciğerde metabolize edilmektedir. Buna bir açıdan karaciğerin filtre görevi görmesi ile açıklayabiliriz. Bu şekilde ilaçlar zararsız hale döndürülüyor. Fazla ilaç kullanımı karaciğerin anormal çalışmasına yol açıp iltihaplanmalara neden olmaktadır. Aşırı alkol tüketimi de karaciğer iltihaplanmasının ana sebepleri arasındadır.

Karaciğer iltihaplanmasına önlem amaçlı kesinlikle hepatit aşılarının yaptırılması gerekmektedir. Hastalığın çözümü yani tedavisi ise hepatite sebep olan mikroorganizmaların cinsine bağlıdır. Çözüm yöntemlerini sıralarsak: Alkol tüketiminin sonlandırmak, hijyenik bir ortamda yaşamak, aşılama, kan nakli veya antikor hazırlama, hepatit türüne göre hekimin belirlediği ilaçlar ile tedaviye başlamak kesin çözümler arasındadır. Karaciğer iltihaplanmasına yönelik tedavi yöntemlerinin olumlu sonuç vermesi ile kötü ağız kokusu tedavisi de gerçekleşmiş olacaktır.

İkinci temel hastalık karaciğer yetmezliğidir. Şimdi bu hastalık hakkında yazımıza devam edelim. Toksinler, iltihaplar, kan dolaşımını etkileyici faktörler, metabolizmanın dengesiz çalışması, dengesiz beslenme, yine fazla alkol ve ilaç kullanımı, karaciğere bağlı damarlarda tıkanıklık gibi nedenler karaciğer yetmezliğine yol açmaktadır. Tedavisi ilaçlar ve nakil ile yapılmaktadır. İlaçların amaçlarını kafa içi basıncı azaltmak, vücuttaki iltihapları yok etmek, ciddi kanamaların önüne geçmek olarak sıralayabiliriz.

Ayrıca vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, gıda ve sıvı takviyesi karaciğer yetmezliğine karşı en önemli tedavi yöntemleridir. İlaçlardan da netice alabilmemiz için beslenmemize dikkat etmeliyiz. Karaciğer yetmezliğinin kesin tedavisi ise karaciğer naklidir. Karaciğer yetmezliği hastalığının geneline baktığımızda hastaların yarısında nakil zorunlu hale gelmektedir. Karaciğer ile ilgili tam tedaviye ulaşıldığı zaman, ağız kokusu tedavisi de gerçekleşmiş olacaktır. Karaciğere bağlı ağız kokusunun tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Karaciğer iltihaplanması ve karaciğer yetmezliği ağız kokusuna sebep olmaktadır. Karaciğer iltihaplanmasının tedavisi için alkol tüketiminin sonlandırmak, hijyenik bir ortamda yaşamak, aşılama, kan nakli veya antikor hazırlama, hepatit türüne göre hekimin belirlediği ilaçlar ile tedaviye başlamak kesin çözümler arasındadır.
  • Karaciğer yetmezliğinde ise tam tedaviye nakil işlemi ile ulaşılır. Ayrıca vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, gıda ve sıvı takviyesi, ilaç tedavisi önemli tedavi yöntemlerindendir.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

It is main inner container footer text