Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Karaciğer ve Ağız Kokusu Nedeni

Karaciğer ve ağız kokusu nedeni başlığı altında ağız kokusuna neden olan faktörleri inceleyeceğiz. Karaciğer yetmezliği ve karaciğer iltihaplanması gibi hastalıklar kötü ağız kokusuna neden olabilmektedir. Diğer nedenleri de ele alacağımız bu yazımızı incelemeye başlayalım.

Karaciğer Yetmezliği ve Ağız Kokusu Nedeni

Hepatik komaya yol açan karaciğer yetmezliği ile birlikte vücudun kükürt içeren amino asit üretmesi, ağızda hafif tatlımsı bir koku veya küf kokusunun oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca siroz hastalarında çürümüş yumurta olarak tanımlanan kötü bir ağız kokusu görülmektedir.

Son evre karaciğer yetmezliğinde ‘Fetor hepaticus’ (Hepatik koma sırasında görülen kötü ağız kokusu)da  görülmektedir. Bu hastalık dimetil sülfitin neden olduğu tatlı veya küf aromasına benzer bir kokuya neden olabilir.

Karaciğer İltihaplanması ve Ağız Kokusu Nedeni

Karaciğer iltihaplanmasına en çok basit ilaçların neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca alkol kullanımı da karaciğer iltihaplanmasına neden olabilmektedir. Bu iltihaplanmalar hastada yoğun ve kötü bir ağız kokusuna neden olabilmektedir. Önlem olarak hepatit aşılarının vurulması gerekmektedir ek olarak; doktor kontrolü dışında ilaç kullanımını ve alkol kullanımını sonlandırmanız gerekmektedir.

Karaciğerin Ağız Kokusuna Neden Olmasındaki Diğer Nedenler

Sağlıksız bir karaciğer hastalarda son derece rahatsız edici bir ağız kokusuna sahip olmasına yol açar. Karaciğer kullandığınız her türlü ilacı filtreleme görevi görmektedir. Fazla kullanılan ilaçlar karaciğerin çok fazla çalışarak yorulmasına eski görevini yerine getirememesine neden olur. Bunun sonucunda ise metabolizmanıza bağlı olarak kötü ağız kokusu ortaya çıkabilmektedir.

Örneğin; medyada sürekli kilo vermenize yardımcı olacağı ön görülen ilaçların satışı yapılmaktadır. Karaciğere direkt olarak etki eden bu ilaçları kesinlikle satın alıp kullanmayınız. Aksi takdirde bir tek karaciğeriniz değil, böbrekleriniz de ağız kokusu kaynağı olabilir. Böbrekleriniz de maruz kaldığınız tüm zararlı bileşenlerin vücudunuzu detoksifiye etmek için tasarlanmış bir organınızdır.

Eğer yağlı bir karaciğeriniz varsa, ya da iltihaplı bir karaciğeriniz veya hepatitiniz varsa, ortaya çıkan iltihaplanmalar ve karaciğeriniz olması gerekenden daha yavaş çalışması ağız kokusuna neden olabilmektedir.

Normal çalışmayan karaciğerin gözle görülür belirtileri:

  • Sabah fark ettiğiniz ilk şey beyaz kaplanmış bir dilse, bunun nedeni karaciğerin düzgün çalışmadığı içindir.
  • Sabahları ağız kokusu, muhtemelen zarar görmüş bir karaciğer belirtisi olabilir.

Bu yazımızda karaciğer ve ağız kokusu nedeni başlıklı yazımızı ele aldık. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca tedavi yöntemleri için Karaciğere Bağlı Ağız Kokusuna Çözüm başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

4 Yorumlar

  1. Teşekkür ederiz açıklayıcı olmuş. doktorum yağlı bir karaciğere sahip olduğunu söylemişti. Ağız kokunun sebebi şimdi anlaşılıyor

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar