Hit enter after type your search item

Helikobakter Pilori Bakterisi Ağız Kokusu Yapıyor

img

Helikobakter pilori bakterisi ağız kokusu yapıyor haberi 1984 yılında Avustralyalı bilim adamları tarafından yayınlanarak tıp alanında büyük yankı oluşturmuştu. Midede oluşan bu bakterinin mide ülseri ve kanser hastalıklarına neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca sosyal ve psikolojik sorunlara neden olan ağız kokusunun da en yaygın sebepleri arasında yerini almıştır. 

Gelişmiş ülkelerdeki insanların % 80’ininde, gelişmekte olan ülkelerin insanların ise % 90’ınında helikobakter pilori bakterisi olduğu tahmin edilmektedir. Ağzın bazı bölümleri, hastalığa neden olabilen 600’ün üzerinde farklı bakteri türüne ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Bilim adamları, ağız kokusu şikayeti olup mide hastalığının belirtilerini göstermeyen insanların ağızlarında yaşayan bakteriler olduğunu keşfetti. Bunlardan biri helikobakter pilori bakterisiydi.

Helikobakter Pilori Bakterisinden Kaynaklı Ağız Kokusu Tedavisi

Helikobakter pilori insandan insana geçebilen bir bakteridir, tükürük-salya yolu ve dışkı barındıran cisimlere temas edildiği zaman bulaşmaktadır. Bu bakteriye karşı alınabilecek önlemlerini ve tedavi yöntemlerini sıralayalım;

  • Tuvalet sonrası temizlik bu bakteriye karşı alınabilecek ilk önlemdir. 
  • Tırnak yeme alışkanlığınızı sonlandırın. Tırnaklarınızın arasına yerleşen mikroorganizmalar helikobakter pilori bakterisi kapmanıza neden olabilir. Bu madde tuvalet sonrası temizlik ile alakalı bir maddedir.
  • Kağıt veya bozuk para ile temas (paralar yüksek seviyede dışkı içerir), eksik hijyenli ortamlarda bulunmak (park, metro), bir başkası ile aynı çatal, kaşık ve pipet kullanmak helikobakter pilori bakterisinin bulaşmasına neden olmaktadır.
  • Helikobakter pilori bakterisinin tedavisi için genelde iki çeşit antibiyotik kullanılır. Antibiyotik kullanımı hastayı tedavi ederek ağız kokusunu ortadan kaldırır.

Helikobakter pilori bakterisi normalde dışkı yoluyla bulaşarak mideden gelen ağız kokusuna neden olmaktadır. Ancak son araştırmalara göre ağzın belirli bölgelerinde de helikobakter pilori bakterisinin oluşumu gözlemlenmiştir. Bu demek oluyor ki; kötü ağız kokusu direkt olarak ağız bölgesinde bulunan bu bakteri nedeniyle oluşabilmektedir.

Japonya’daki Fukuoka Dental Koleji’nden Doktor Suzuki ”helikobakter pilori bakterisinin hastalar üzerindeki varlığını analiz etmek için kötü ağız kokusuna sahip hastaları test ettik” dedi. Araştırmacılar ağız kokusu şikayeti olan 326 kişiden 21’inin ağızlarında bu bakteriye rastlandığını belirtti. Bu hastalarda, kötü nefes gazlarının yoğunluğu ve ağızdaki hastalıkların seviyesi son derecede yüksek bulundu. Diş eti hastalığı olan 102 kişinin ağızlarında da helikobakter pilori bakterisine rastlandı.

İngiltere Plymouth Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi’nde 2015 yılında helikobakter pilorinin tedavisi için araştırma yapıldı. Profesör Allaker, “bu bakteri, nefes kokusunu değiştiren kükürt bileşikleri ve amonyak üretiyor” diyor. Araştırmaya göre helikobakter pilori bakterisinin antibiyotiklerle tedavi edilmesiyle ağız kokusunda önemli ölçüde azalma meydana geldiği belirtilmiştir.

Bu yazımızda helikobakter pilori bakterisi ağız kokusu yapıyor konusunu inceledik. Bu konu hakkında görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca bir başka tedavi yöntemi için Ağız Kokusu Genetik Olabilir başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

2 Yorumlar

  1. Ağız kokuna daha neler neler sebep oluyor öğreniyoruz. Çocukları küçük yaştan eğitmek gerekiyor değil mi tuvalet alışkanlığı tırnak yeme alışkanlığı sadece bu bakteriyi değil dediğiniz gibi 600 çeşit bakteriyi kapmalarına neden oluyor.

    • Aynen öyle duygu hanım. Sağlıklı bir birey yetiştirmenin ilk aşaması aileden geçiyor. Tuvalet alışkanlığı da bu sürecin içerisinde yer alıyor. Bu yüzden ailelere bu konuda çok iş düşüyor. belirtmiş olduğunuz gibi tuvalet alışkanlığı olmayan ve tırnak yeme eğilimi olan çocuklarda helikobakter pilori bakterisinden ziyade bir çok bakteriyi kapma durumu söz konusu olmaktadır. Sonuç olarak bu alışkanlıkların edinilmemesi durumunda tedavisi güç olan ağız kokusu problemi ve diğer hastalıkların ortaya çıkması muhtemel olabiliyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :