Hit enter after type your search item

Böbreklere Bağlı Ağız Kokusuna Çözüm

img

Böbreklere bağlı ağız kokusuna çözüm için tedavi yöntemlerini ele alacak olursak. Böbreğin kötü koku kaynağı olmasındaki ana sebep böbrek yetmezliğidir. Amonyak birikiminin kötü ağız kokusuna neden olduğu böbrek yetmezliği hastalarına uygulanan tedavi yöntemleri sonuç verirse ağız kokusu tedavisi de gerçekleşmiş olacaktır. Bu yüzden böbrek yetmezliğinin tedavisi konusunda yazıma devam ediyorum.

Böbrek Yetmezliği ve Ağız Kokusuna Çözüm

Öncelikle en etkili tedavi yöntemi böbrek naklidir. Böbrek nakli kesin sonuçlar almanızı sağlayacaktır. İkinci yöntem ise hemodiyaliz yöntemidir. Hemodiyalizi açacak olursak: Damardan alınan kanın filtreden geçirilerek temizlenmesinden sonra temiz kanın tekrar hastaya verilmesine denir. Böbrek yetmezliği tedavisinde etkili bir yöntemdir.

Üçüncü ve son olarak peritondiyaliz yönteminden bahsedelim. Peritondiyalizi, periton diyalizi olarakta yazılır, hastanın karnına yerleştirilen kateterin bir kısmının karın dışında bir kısmının karın içinde kalması daha sonra ise hastanın bu kateterden kendi başına 6 saatte bir belli miktarda sıvıyı karın içine doldurması  ve 6-8 saat sonra daha sıvıyı boşaltmasıyla ortaya çıkan tedavi yöntemidir. Bu yöntemlerin sonuç vermesi ile tam tedaviye ulaşıldığında kötü ağız kokusu tedavisi de gerçekleşmiş olacaktır.

Böbreklere bağlı ağız kokusuna çözüm için tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Böbreğin kötü koku kaynağı olmasındaki ana sebep böbrek yetmezliğidir. Böbrek yetmezliği hastalarına uygulanan tedavi yöntemleri sonuç verirse ağız kokusu tedavisi de gerçekleşmiş olacaktır. Tedavi yöntemlerinden ilki hemodiyalizdir. (hemodiyaliz hakkında ayrıntılı bilgi için yukarıdaki içeriği okuyunuz)
 • İkinci tedavi yöntemi peritondiyalizidir. Periton diyalizi olarakta yazılır. (peritondiyalizi hakkında ayrıntılı bilgi için yukarıdaki içeriği okuyunuz)
 • Üçüncü ve kesin sonuç veren tedavi yöntemi ise böbrek naklidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Ağız Kokusu İlişkisi

İdrar yolu enfeksiyonu hastalığı tedavi edilmediği takdirde böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir. Böbrek yetmezliğinin belirgin semptomları arasında ağız kokusu olduğunu belirtmiştik. İdrar yolu enfeksiyonu önceden teşhis edilemediği durumlarda doğrudan böbrek yetmezliği hastalığına neden olduğu için beraberinde ağız kokusu da görülebilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında sık idrar yapma, idrar yaparken yanma vardır. Antibiyotik tedavisi ile hastalık giderilir. Hastalığın giderilmesi ile böbrek yetmezliği riski azalacak ve ağız kokusu görülmeyecektir.

Bu yazımızda böbreklere bağlı ağız kokusuna çözüm başlıklı yazımızı ele aldık. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca böbreklerden kaynaklı ağız kokusu nedenleri için Böbrekler ve Ağız Kokusu Nedeni başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin

3 Yorumlar

 1. Ağız kokusu sorunumun bağırsaklarımdaki parazitlerden dolayı olacağını hiç zannetmiyordum. Daha doğrusu bağırsaklarımda parazit olduğunu bile bilmiyordum. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Okurlarınıza tavsiyem, doktorlarına üşenmeden görünsünler.

 2. Selam
  Böbreklerden kaynaklı agız kokusunun caresini anlatacagınıza
  kronik böbrek hastalarının tedavi ceşitlerini anlatmışsınız
  diyalize giren hastaların %99’da aşırı sekilde agız kokusu var
  siz bu agız kokusunu azaltma yollarını anlatın eger biliyorsanız
  siz diyaliz ceşitlerini anlatmışsınız burda
  hemodiyaliz ve periton diyaliz böbreklerden gelen kokuyu azaltmıyor
  tam tersine agızdan gelen kokuyu fazlalaştırıyor
  şimdi siz böbrek hastası olan ve hemo diyaliz ve periton diyaliz’e giren
  hastaları icin bir yöntem biliyorsanız agız kokusunun yok olması icin onu anlatın
  diyaliz ceşitlerini anlatmanıza gerek yok

  • Merhaba Volkan Bey,
   Yazımızın başında ”uygulanan tedavi yöntemleri sonuç verirse ağız kokusu tedavisi de gerçekleşmiş olacaktır.” ifadesi yer almaktadır. Böbreğe bağlı ağız kokusunun ana sebebi böbrek yetmezliğidir. Uygulanan tedavi yöntemleri (hemodiyaliz, peritondiyaliz) mevcut ağız kokusunu bir süre artırabilir ancak bu geçici bir yan etki durumudur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :