Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Böbrekler ve Ağız Kokusu Nedeni

Böbrekler ve ağız kokusu nedeni başlığı  altında ağız kokusuna neden olan faktörleri inceleyeceğiz. Böbreklerden kaynaklı ağız kokusunun ana nedeni böbrek yetmezliğidir. Ayrıca kullanılan ilaçların da yan etkisi olarak kötü ağız kokusu açığa çıkabilmektedir. Böbreklerden kaynaklanan bu ağız kokusu nedenlerini incelemeye başlayalım.

Böbrek Yetmezliği ve Ağız Kokusu Nedeni

Böbrekler karın bölgesinin arka tarafında, sırtınızın alt kısmında yer alan, sağ ve sola yerleşmiş organlardır. Omurganızın her tarafında bir böbrek vardır. Görevleri ise kanınızı filtreleyerek  toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırmaktır. Kullanılan ilaçları filtreleyerek detoksifiye etmek gibi bir görevi de vardır. Böbreklerinizin düzgün çalışmaması gibi bir durumda amonyak birikimi meydana gelerek ağız kokusu ortaya çıkabilmektedir.

Böbrek yetmezliği hastalığı; böbreklerinizin kanınızdan yeterli miktarda kanı filtre etme yeteneğini kaybetmesinden dolayı ortaya çıkar. 

Birçok faktör böbrek sağlığınıza ve işlevinize müdahale ederek böbrek yetmezliğine ön ayak olur. Bunlara Örnek verecek olursak:

 • Çevresel mikroplara maruz kalmak
 • Böbrekleri olumsuz etkileyen ilaçlar kullanmak
 • Belirli akut ve kronik hastalıklara sahip olmak
 • Aşırı su kaybı
 • Böbrek travması

Böbrekleriniz görevini normal bir şekilde yapamaması durumunda vücudunuzda toksin birikimi meydana gelecektir. Bu kötü ağız kokusu ile birlikte, böbrek yetmezliğine yol açabilir ve tedavi edilmediği takdirde yaşamınızı tehdit edebilir.

Böbrek Hastalıklarına Bağlı Diğer Ağız Kokusu Nedenleri

Böbrek hastalığı olan kişilerde diş eti hastalıkları daha fazla görülmektedir. Bu hastalar genelde düzgün işleyen böbrekleri olanlardan daha zayıf bağışıklık sistemine sahiptirler ve bu nedenle enfeksiyona yakalanma olasılıkları daha yüksektir. Enfeksiyona maruz kalan hastaların tükürük bezlerinde iltihaplanma görülebilmektedir. Bu durum ağız kokusuna neden olmaktadır. Ayrıca böbrek hastalıklarında kullanılan ilaçlar da yan etki olarak ağız kokusuna neden olabilmektedir.

Böbrek hastalıkları olan kişilerde ağız kokusu yaygın olarak görülmektedir. Bunun nedeni, bu durumdakilerin kanında fazla üreye sahip olmalarıdır ve bu üre daha sonra kötü kokulu amonyak haline dönüşür.

Kokan bir ağız hoş karşılanmasada, böbrek hastalıklarından kaynaklanan çok daha büyük sorunlar vardır. Diş eti hastalıklarına yol açarak diş çürümesine ve kaybına yol açtığı bilinmektedir ayrıca daha da fazlası  kalp krizi ve felç gibi sorunlar görülebilmektedir. Ek olarak, böbrek hastalığı sonucu vücudun kalsiyumu emebilme kabiliyeti zayıflamış olduğundan, bu durumdakilerin çenelerinde ki kemik kütlesini kaybetme olasılıkları daha yüksektir, bu da dişlerin gevşemesine ve düşmesine neden olabilir.

Bu yazımızda böbrekler ve ağız kokusu nedeni başlıklı yazımızı ele aldık. Bu konu hakkında görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca tedavi yöntemleri için Böbreklere Bağlı Ağız Kokusuna Çözüm başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • Linkedin
 • Pinterest

2 Yorumlar

 1. Ağız kokumun böbreklerimden kaynaklı olduğunu doktorumdan öğrendim. Yazdıklarınıza katılıyorum elinize sağlık

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar