Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Bakımsız Dişler ve Diş Etlerine Bağlı Ağız Kokusu Nedeni

Bakımsız dişler ve diş etlerine bağlı ağız kokusu nedeni başlığı altında diş çürümesi ve diş eti iltihabı hastalıklarını inceleyeceğiz. Sosyal bir problem olan ağız kokusunun en yaygın nedenleri arasında, bakımsız dişler ve diş etleri vardır. Ağız sağlığı ile ilgili diğer nedenlerden de kısaca bahsedeceğimiz bu yazımızı incelemeye başlayalım.

Diş Çürümesi ve Ağız Kokusu Nedeni

Bakımsız dişler beraberinde çürük dişleri meydana getirir. Diş çürüğü, bakterilerinin diş minesine saldırıp yok etmesi anlamına gelir. Bu, ağzınızın gıda tüketimi  sonrası düzgün bir şekilde temizlenmediğinde ve gıda parçalarının dil, diş etleri ve dişler arasında biriktiğinde ve bakterilerin büyümesi için bir ortam sağladığında meydana gelir. Baş suçlu Streptococcus Mutans adı verilen bir bakteridir, bu bakteri şekeri çok sever ve plakta sayıca en fazla bulunan mikroorganizmalardan biridir. Plakta bulunan şekeri metabolize ederek (yani bir açıdan sindirdiği zaman) ortaya laktik asit çıkarır. Ortaya çıkan laktik asit diş dokusunu yok edecek yapıya sahiptir. Bu süreçte asitler çürümeye neden olurken beraberinde kötü ağız kokusu açığa çıkar.

Diş Eti İltihabı ve Ağız Kokusu Nedeni

Streptococcus Mutans ve gıda artıkları, dişi kaplayan plak yüzeyine yapışır. Zamanla bu plak temizlenmezse, sert bir kalıntı haline gelir ve giderilmesi gittikçe zorlaşır. Plak, diş etlerini tahriş ederek diş eti iltihabı gibi hastalıklara yol açar ve kötü ağız kokusu meydana gelir. Ayrıca diş eti hastalığı ve kronik oral enfeksiyonlar tedavi edilmediği takdirde diş kaybı da meydana gelecektir.

Çoğu insan diş çürümesini hastalık olarak görmez ancak çocuk doktorları diş çürüğünün en yaygın çocuk hastalığı olduğunu söyler. İstatistiklere göre 2 ve 4 yaş arası tüm çocukların beşte birinde en az bir diş kaybının olduğu gözlemlenmiştir. 17 yaşına gelindiğinde ise bu oran %80’e çıkmaktadır. 45 yaşına yaşına gelindiğinde ise yetişkinlerin üçte ikisi en az bir dişini yitirmiş olacaktır.

Maddeler halinde bakımsız diş ve diş etlerinden kaynaklı ağız kokusu nedenleri:

  • Şekeri çok seven Streptococcus Mutans bakterisi
  • Tüketilen gıdalar sonrası ağız bölgesinin temizlenmemesi sonucu üreyen bakteriler
  • Kronik ağız hastalıkları
  • Diş eti iltihabı
  • Sigara kullanımı

Bu yazımızda bakımsız dişler ve diş etlerine bağlı ağız kokusu nedeni başlıklı yazımızı ele aldık. Bu konu hakkından görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca tedavi yöntemleri için Bakımsız Dişler ve Diş Etlerine Bağlı Ağız Kokusuna Çözüm başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

2 Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar