Bademciklere ve Sinüslere Bağlı Ağız Kokusu Tedavisi

Bademciklere ve Sinüslere Bağlı Ağız Kokusu Tedavisi

Bademciklere ve Sinüslere Bağlı Ağız Kokusu TedavisiBademciklere ve sinüslere bağlı ağız kokusu tedavisi için ele alabileceğimiz çözüm yöntemlerinden bahsedelim. Ağız kokusunun nedenlerinden bahsederken benimde ağız kokusu sorunumun bu maddede yer aldığını söylemiştim, doktorlardan aldığım bilgiler ve bir takım araştırmalarım sonucunda dünya genelinde ağız kokusuna en çok sinüslerdeki ve bademciklerdeki hastalıkların sebep olduğunu anladım. Bu yüzden  yazdıklarımın ağız kokusu tedavisi konusunda size yardımcı olmasını umut ediyorum.

Ben ilk önce ağız kokusu problemime sinüslerimin neden olduğunu sanıyordum. Ancak doktorum, kontrolleri sonucunda kokuya bademcik taşlarımın sebep olduğu belirledi. Ağız kokusu tedavisi konusunda kesin sonuç alabilmem için ise bademciklerimin aldırılması gerektiğini söyledi. Bende doktorumun önerisine uyarak bademciklerimi aldırdım ve ağız kokusu problemim tamamen ortadan kayboldu.

Şimdi ayrıntıya inerek ağız kokusuna neden olan bademcik ve sinüs hastalıklarının çözümlerinden bahsedelim. İlk olarak sinüsleri ele alalım: Sinüslerin kötü ağız kokusu kaynağı olabilmesi için iltihaplanması gerekir. Bu iltihaplanmaya sinüzit denir. Yüz kemiklerinin içindeki tıkanıklardan dolayı ortaya çıkan iltihaplı ve koyu yapıdaki sinüzitin genize akması ağız kokusuna yol açmaktadır. Sinüzitin ilk belirtisi ağız kokusudur. Daha sonra baş ağrısı, ateş, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi diğer belirtiler gelmektedir.

Sinüziti akut sinüzit ve kronik sinüzit olarak ikiye ayırmalıyız. Akut sinüzit, kronik sinüzite göre daha hafif olup geçici bir hastalıktır. Genellikle soğuk algınlığı ile ortaya çıkar.Kronik sinüzit ise daha ağırdır hastalık evresi daha uzundur. Belirtileri arasında akut sinüzit ile aynı bulgulara sahiptir, tek fark olarak akut sinüzitte ateş görülmektedir ancak kronik sinüzitte ateş görülmemektedir. Bu iki tip sinüzit için çözüm yöntemlerinden bahsedelim.

Sinüzitin tedavisi zor gerçekleşmektedir ancak siz tedavinizi gerçekleştirme sürecinde pes etmeyin ve doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyin. Benim ilk gittiğim doktorum sinüslerimin tıkanık olduğunu ve yüksek ihtimalle ağız kokusuna bu tıkanıklıktan dolayı ortaya çıkan sinüzitin yol açtığını söylemişti ve ben üşenmeden burnumdan konka ameliyatı olmuştum. Ağız kokusu problemim bademciklerimden kaynaklı olduğu için koku konusunda tedavi olamadım ancak şu an çok rahat nefes alabiliyorum ve sinüzitin belirtileri olan ateş, baş ağrısı ve burun tıkanıklığı tamamen ortadan kayboldu.

Doktorunuz tedavi sürecinde size bir takım ilaçlar önerecektir bunlardan bazıları: Antibiyotikler, burun spreyleri, Antistaminikler ve diğer anti bakteriyel ilaçlar olmakla beraber şikayetleri geçmeyen kronik sinüzit hastalarına ”fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi” ameliyatı  alternatif olarak düşünülmelidir. İlaç tedavisi genelde akut sinüzit hastalarına uygulanır. Sinüzit için bir başka tedavi yöntemi olarak burun yıkama aparatlarını önerebilirim. Bu aparatlar ile gün içerisinde nazal yıkamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede sinüs yollarınızda ki bakteri ve virüsleri burun yoluyla uzaklaştırabilirsiniz, kullanımı ise oldukça basittir.

İkinci olarak bademcikleri ele alalım: Bademcik üzerinde oluşan iltihapların sertleşmesi sonucu bademcik taşları ortaya çıkmaktadır. Bu taşlar oldukça kötü bir ağız kokusuna sahip olmanıza neden olur. Bademcik taşlarının oluşmaması için kesinlikle ağız bakımınızı her gün yapmanız gerekmektedir. Bunu dişlerinizi düzenli fırçalayarak ve gargaralar kullanarak sağlayabilirsiniz. Bu sayede Bademciklere ve Sinüslere Bağlı Ağız Kokusu Tedavisibademcik taşlarının oluşmasına yol açan iltihapların önüne geçmiş olursunuz.

Bademcik taşları oluştuğu zaman dişlerinizi fırçalamak ve gargara yapmak bir işe yaramaz. Ayrıca bademcik taşları için bilinen bir ilaç tedavisi de yoktur. Bademcik taşlarını kürdan veya ucu sivri aparatlar ile almaya çalışmak çok tehlikelidir. Bu, hassas olan bademciklerin kanamasına neden olabilir veya hijyen açısından yetersiz olan aparatlar iltihaplanmaya neden olabilir. Kürdan veya başka bir aparat ile çıkarılan bademcik taşı çukurlarında, kısa bir süre sonra tekrar iltihaplanma görülme ihtimali yüksektir, Sonrasında ise bademcik taşlarının oluşumu tekrar gözlenebilir.

Bademcik taşlarının sebep olduğu kötü ağız kokusunun tam tedavisi için bademciklerinizi aldırmalısınız.Buna örnek olarak kendimi gösterebilirim, Bademcik ameliyatı oldum ve bu rahatsız edici problemden kurtuldum. Sizde bu kısa süreli cerrahi işlemden çekinmeyiniz ve hekiminize başvurunuz. Bademciklere ve sinüslere bağlı ağız kokusu tedavisi için çözüm yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sinüzitten kaynaklı ağız kokusu tedavisi için burun spreyi, Antistaminikler ve diğer anti bakteriyel ilaçlar olmakla beraber şikayetleri geçmeyen kronik sinüzit hastalarına ”fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi” ameliyatı düşünülebilir.
  • Antibiyotikler sinüzit tedavisinde oldukça etkilidir.(doktor kontrolü dışında kullanmanızı kesinlikle önermiyorum)
  • Ayrıca Burun yıkama aparatları ile düzenli nazal yıkama yapılarak tedavi gerçekleştirilebilir.
  • Bademcik taşlarının sebep olduğu kötü ağız kokusunun tam tedavisi için ise bademciklerinizi aldırmanızı öneririm.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

It is main inner container footer text