Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Bademciklere Bağlı Ağız Kokusuna Çözüm

Bademciklere bağlı ağız kokusuna çözüm için tedavi yöntemlerinden bahsedelim. Bademcikler üzerinde oluşan iltihapların sertleşmesi sonucu bademcik taşları ortaya çıkmaktadır. Oluşan bademcik taşları kötü bir ağız kokusuna neden olmaktadır. Bademcik taşlarının oluşmaması için günlük ağız bakımınızı yapmanız gerekmektedir ancak bu bazen yeterli olmayabilir. Bu konuyu başlıklar halinde ve ayrıntılı şekilde incelemeye devam edelim.

 Bademcik Taşları ve Ağız Kokusuna Çözüm

Bademcik taşları oluştuğu zaman dişlerinizi fırçalamak ve gargara yapmak bir işe yaramaz. Ayrıca bademcik taşları için bilinen bir ilaç tedavisi de yoktur. Bademcik taşlarını kürdan veya ucu sivri aparatlar ile almaya çalışmak çok tehlikelidir. Bu, hassas olan bademciklerin kanamasına neden olabilir veya hijyen açısından yetersiz olan aparatlar iltihaplanmaya neden olabilir. Kürdan veya başka bir aparat ile çıkarılan bademcik taşı çukurlarında, kısa bir süre sonra tekrar iltihaplanma görülme ihtimali yüksektir, Sonrasında ise bademcik taşlarının oluşumu tekrar gözlenebilir.

Bademciklere bağlı ağız kokusuna çözüm için tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bademcik taşlarını kendiniz bir diş fırçası gibi sert malzemelerle çıkarmanız tavsiye edilmez. Bademcikleriniz hassas dokulardır, bu yüzden nazik olmanız önemlidir. Bademcik taşlarını kendiniz çıkarmaya çalışmayın, bu riskli olabilir ve kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlara yol açabilir. İllaki bir şey denemek istiyorsanız, hafifçe ağız duşu alma veya pamuklu çubuk kullanarak bademcik taşlarını çıkarmaya çalışmak daha iyi bir seçim olabilir.
 • Bademcik taşlarının sebep olduğu kötü ağız kokusunun tam tedavisi için ise bademciklerinizi aldırmanızı öneririz.

Bademcik taşlarının sebep olduğu kötü ağız kokusunun tam tedavisi için bademciklerinizi aldırmalısınız.Buna örnek olarak kendimi gösterebilirim, Bademcik ameliyatı oldum ve bu rahatsız edici problemden kurtuldum. Sizde bu kısa süreli cerrahi işlemden çekinmeyiniz ve hekiminize başvurunuz.

Bademcik Taşlarına Alınabilecek Önlemler

Eğer bademcik taşlarınız varsa, bunlar çıkarılsa bile düzenli olarak tekrar oluşabilir. Neyse ki, onları önlemek için atabileceğiniz adımlar var. Bu adımlar şunları içerir:

 • dişlerinizi fırçalarken dilinizin arkasından bakterileri temizlemek de dahil olmak üzere iyi ağız hijyeni uygulamak
 • sigarayı bırakmak
 • tuzlu su ile gargara
 • bol su içmek

Bu yazımızda bademciklere bağlı ağız kokusuna çözüm başlıklı yazımızı ele aldık. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca bademciklerden kaynaklı kötü ağız kokusu nedenleri için Bademcikler ve Ağız Kokusu Nedeni başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • Linkedin
 • Pinterest

2 Yorumlar

 1. Merhaba ağız kokusuna çözüm bulmada sitenizi yakından takip ediyorum yazınızı okudum ve kesin olarak bademciklerimi aldırmaya karar verdim teşekkür ederim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar