Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Akciğer ve Ağız Kokusu Nedeni

Akciğer ve ağız kokusu nedeni başlığı altında ağız kokusuna neden olan unsurları ele alacağız. Anlaşılır şekilde ele alacağımız bu yazımızda nedenler ile birlikte belirtilere de yer vereceğiz. Bu konu hakkında sorularınız veya görüşleriniz varsa yorum olarak gönderebilirsiniz. Kötü ağız kokusunun sebebi alt solunum yolu enfeksiyonları, astım, kistik fibroz, grip, zatürre gibi hastalıklar olabilir.

Alt Solunum Yolu Enfeksiyonları ve Ağız Kokusu Nedenleri

Kötü ağız kokusunun nedenleri; alt solunum yolu enfeksiyonları ve bronşit, akciğer apsesi, tüberküloz, amfizem ve zatürreden kaynaklanıyor olabilir.

Akciğer enfeksiyonlarının belirtileri şunlardır:

  • Bronşit (Solunum yolunun ve bronşların enfeksiyon kapmasıdır)
  • Krup (Çocuklarda sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında görülen alt solunum yolu enfensiyonudur)
  • Grip (Burun, boğaz ve bazen bronşlar ve akciğerlerde olmak üzere üst ve alt solunum yollarının en yaygın enfeksiyonudur)
  • Zatürre (Alvelol ve akciğeri çevreleyen dokunun enfeksiyon kapmasıdır)

Akciğer kanseri genellikle belirgin bir ağız kokusuna neden olur ve zamanımızda bu kötü ağız kokusu, kanserin erken teşhis edilmesine yardımcı olmaktadır.

Akciğer enfeksiyonu sırasında artan mukus üretimi gözlemleniyorsa, ağız kokusunun nedeni belirlemek oldukça zor olabilir. Ne yazık ki bu gibi belirsizlik durumlarında tedavi bir yana, bu tür kötü ağız kokularının zamandan başka tedavisi olmayabilir.

Astım ve Ağız Kokusu Nedeni

Astımlı kişilerde daha çok ağız kuruluğu görülür. Bunun nedeni, normal yollar ile nefes alamayıp çoğunlukla ağız yoluyla nefes almalarıdır. İnhalasyon ilaçları da ağız kurumasına ve tahrişe neden olabilir, bazen ise ağız ülseri veya mantara da yol açabilir. Bu kuruluk ve ilaç kullanımı ağız kokusuna neden olacaktır.

Kistik Fibroz ve Ağız Kokusu Nedeni

Kistik fibroz akciğerler, sindirim sistemi ve sinüsleri etkileyen genetik (ailevi geçiş gösteren) bir hastalıktır. Hastaların akciğerlerinde sinüs tıkanıklığına neden olan şişmiş, kalın ve hareketsiz mukus görülür.

En sık rastlanan belirtiler solunum yollarında ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Bunlara kronik öksürük, hırıltılı solunum ve tekrarlayan üst veya alt solunum yolları enfeksiyonları da dahil edilebilir. Üst solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalarda sıklıkla ciddi burun polipleri ve kalın mukus oluşumu görülür. Bu belirtileri tamamı ağız kokusuna neden olacaktır.

Bu yazımızda akciğer ve ağız kokusu nedeni başlıklı yazımızı ele aldık. Bu konu hakkından görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca tedavi yöntemleri için Akciğere Bağlı Ağız Kokusuna Çözüm başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

1 Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar