Hit enter after type your search item

Ağız Kokusuna Karşı Dil Kazıma Yöntemi

img

Ağız kokusuna karşı dil kazıma yöntemi Cochrane Library’nin son sayısında yayınlanarak hastalara umut ışığı oldu. Ağız gargaralarının, spreylerin, sakız çiğnemenin yaygın olarak kullanılmasına rağmen, hala kötü ağız kokusuna hangi yöntemin daha etkili olduğuna yönelik araştırmalar yetersizdir. Bu durum araştırmacılar tarafından klinik çalışmaların yeniden gözden geçirilmesini gerektirmektedir.

Araştırmacı Zbys Fedorowicz ”Bazı küçük çaplı araştırmaların sonucunda dil kazıma ve diş fırçalama gibi tedavi yöntemleri ağız kokusunu azaltmada kısmen yararlı olarak görülmektedir. Yinede etkilerinin kısa süreli olduğu ortada. Ancak bu karşılaştırmalar arasında dil kazıma tedavisinin diğer yöntemlere göre daha etkili olduğu gözlemlerimiz arasında yer aldı” dedi. İnceleme, Bahreyn Sağlık Bakanlığı’na bağlı UK Cochrane Center’ın Bahreyn Şubesi’nden bir ekip tarafından gerçekleştirilmiştir. Fedorowicz ayrıca Bahreyn’deki Birleşik Krallık Cochrane Merkezi’nin direktörüdür.

40 Kişilik Grup Üzerinde Deneyler Yapıldı

Araştırmacılar bu çalışmada 40 kişilik yetişkin grup üzerinde deneyler yaptı. Dil kazıma ile uçucu kükürt bileşiklerinde yüzde 42’lik bir azalma ve diş fırçalamada yüzde 33’lük bir azalma görülmüştür. Cochrane inceleme ekibi, ”Dil kazıma yönteminin ağız kokusunu ortadan kaldırma konusunda dişlerin fırçalanmasına karşılık daha ısrarcı olduğunu gözlemledik. Grup üyelerinde dil kazıma testinin uygulanmasının hemen ardından  30 dakikadan daha uzun bir süre ağız kokusu tespit edilemedi.” Dedi.

Uzun süren araştırmalar sonucunda araştırmacılar deneylerde, dil kazımanın ağız kokusuna neden olan uçucu sülfür bileşiklerinin yüzde 75’ini, diş fırçasının ise yüzde 45 oranında azalttığını bildirmişlerdir.

Amerikan Dişhekimleri Birliği’nin geliştirme direktörü Wayne T. Wozniak bir takım açıklamalarda bulundu. “Bu derlemenin en önemli bulgusu, dilin bir kazıyıcı ya da diş fırçası ile temizlenmesi, ağız kokusunun azaltılmasında önemli bir faktör olarak incelemelerimizde yer aldı.” dedi.

Bununla birlikte, Wozniak incelemede toplam çalışma popülasyonunun küçük boyutunu bir problem olarak gösterdi. ”Gerek araştırmacı gerekse deneklerin sayılarının arttırılması daha genel bir sonuca varılmasına yardımcı olacaktır.” dedi. Ancak tedavi yöntemleri arasından dil kazımanın uçucu sülfür seviyesini gözle görülür şekilde azalttığı görülmüştür. Ağız temizleyicilerinin ağız kokusunu tedavi etmede diş fırçalamadan daha etkili olduğuna dair kanıt çok zayıftır bu yüzden bu gibi çalışmaların genişletilerek daha iyi kontrol edilen klinik deneyler ile yürütülmesi daha net sonuçlar ortaya koyacaktır.” dedi.

Bu yazımızda ağız kokusuna karşı dil kazıma yöntemi konusunu ele aldık. Bu konu hakkında görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca bir başka tedavi yöntemi için Ağız Kokusu ve Yeni Tedavi Seçeneği başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :