Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Ağız Kokusu ve Yeni Tedavi Seçeneği

Ağız kokusu ve yeni tedavi seçeneği haberi diş hekimliği uzmanları tarafından Washington DC’deki Genel Diş hekimliği Akademisi 53. Yıl Toplantısı’nda verildi. Araştırmacılar ağız kokusu ya da kronik kötü nefesi kaldırabilecek yeni bir tedavi yönteminin altını çizmiş oldu.  toplantının 90 milyondan fazla kronik ağız kokusu olan hastayı ilgilendirdiği belirtildi.

Genel ve kozmetik diş hekimi, Louis J. Malcmacher, DDS, FAGD ve AGD üyesi, “Kötü ağız kokusu hafife alınacak veya küçümsenecek bir şey değildir. ciddiye alınması gereken bu hastalık bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarının bir göstergesi olabiliyor” dedi.

Karbamid Peroksit ve Ağız Kokusu Tedavisi

Karbamid peroksit ve ağız kokusu tedavisi Araştırma sonucunda; karbamid peroksitin düşük yoğunlukta kullanılması ile dişlerin beyazladığı ve dezenfekte edildiği gözlemlendi. Kokusuz bir bileşen olan karbamid peroksitin kronik kötü ağız kokusunu etkin bir şekilde tedavi edebileceği belirtildi. Yaklaşık 500$ ‘a mal olan bu tedaviyi isteyen hastalar diş hekimleri tarafından tedavi edilir. Hekiminiz dişlerinin etrafına sıkıca oturması için özel olarak hazırlanan ve ağız kokusu ve yeni tedavi seçeneği olarak gösterilen karbamid peroksit jeli kalıp üzerinde hazırlar ve diş minesine uygular. Kalıp burada bir saat kalır. Yaklaşık üç tedaviden sonra hasta, nefeslerinde önemli bir değişiklik fark edecektir.

Araştırma notlarına ek olarak şu bilgilere yer verildi; Şimdiye kadar diş hekimleri ağız kokusunu tamamen tedavi etmenin yanında, kokuyu azaltmaktan öteye gidememiştir. Geçmişte, çeşitli ağız gargaraları ve diş macunu kullanımı geçici bir çözüm sağlamıştır ancak, ağızda ki kötü kokuyu önemli ölçüde azaltacak kadar etkili olmamıştır.

Dr. Malcmacher şu sözlere yer verdi, “Eğer kronik kötü ağız kokusundan müzdaripseniz, bu durumun bir başka hastalığın belirtisi olma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Önlem amaçlı ve en uygun tedavi planını belirlemek için diş hekiminize görünmenizi tavsiye ederim. Bu yeni tedavi, diş hekimi tarafından problemi maskelemek yerine, bakterilere neden olan kokuyu yok etmek için etkili bir seçenek sunuyor.” dedi

Kötü ağız kokusu, hastaların çoğunda diş etlerinden ve dilden kaynaklanır. Bununla birlikte diş eti hastalığı, diyabet, böbrek yetmezliği veya karaciğer bozukluğu olan kişilerde de ortaya çıkabilir. Xerostomia (ağız kuruluğu) ve sigara kullanımı da ağız kokusuna neden olur. Radyasyon tedavisi gören kanser hastaları ağız kuruluğu yaşayabilir. Stres, diyet, yaşlanma ve hormonal değişiklikler bile nefeste etkili olabilir.

Bu yazımızda ağız kokusu ve yeni tedavi seçeneği konusunu ele aldık. Bu konu hakkında görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca bir başka tedavi yöntemi için Ağız Kokusuna Karşı Dil Kazıma Yöntemi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

2 Yorumlar

  1. Ben de bu sorundan şikayetçiydim doktora gidip tedabi oldum ama yazınız gerçekten de çok bilgilendirici olmuş teşekkürler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar