Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Ağız Kokusu Ölçülüp Yok Ediliyor

Ağız kokusu ölçülüp yok ediliyor başlıklı yazımızda, ağız kokusuna neden olan faktörü tespit edebilmek için kullanılan bir cihazı ve sonrasındaki aşamaları ele alacağız. Kötü ağız kokusuna sahip olduklarını düşünen insanlar, ağızda bulunan uçucu sülfür bileşiklerinin yoğunluğunu ölçtürebilmektedirler. Bu, sensörler içeren bir halitometre (dijital kötü nefes detektörü) ile mümkündür. Uçucu kükürt bileşikleri gıda partikülleri, ölü doku ve mukus üzerinde beslenen anaerobik bakteriler tarafından yayılır. Ayrıca ağız kokusundan sorumlu olan sülfürlü kokular içerir.

Bir kişi, nefes detektörünün bir ucundaki açıklığa üflendiğinde, cihaz ekranda birkaç saniye içinde nefes testinin sonuçlarını gösterecektir. Sonuçlar, uçucu sülfür bileşiklerinin yoğunluğunu göstermektedir. Yani bir açıdan ağız kokusunun mevcut olduğu görüldükten sonra kişinin dişlerini fırçalamasını, aromalı sakızlar çiğnemesini veya başkalarıyla etkileşime girmeden önce gargara kullanmasını ifade eder.

Kötü Nefese Rastlandığında Uygulanacak Tedavi Seçenekleri

Ağız kokusuna neden olan faktörün belirlenmesinden ardından tedavi sürecine başlanmalıdır. Bu tedavi seçeneklerini kısaca sıralarsak;

 • Ağız gargaralarının kullanımı ve aşındırıcı olmayan diş macunlarının düzenli kullanımı ile ağız hijyeninin iyileştirilmesi sağlanmalıdır
 •  Mideden kaynaklı ağız kokusu için antibiyotik kullanılmalıdır ve mideye zarar veren ilaç kullanımının sonlandırılmalıdır.
 • Bağırsaktan kaynaklı ağız kokusu için antibiyotik kullanılmalıdır ve parazit oluşumuna karşı gıdalardaki hijyene dikkat edilmelidir.
 • Akciğer kaynaklı ağız kokusu için antibiyotik kullanılmalıdır ve oksijen takviyesi yapılmalıdır.
 • Böbreklerden kaynaklı ağız kokusu için hemodiyaliz, periton diyalizi ve böbrek nakli uygulanmalıdır.
 • Karaciğer kaynaklı ağız kokusu için hepatite karşı ilaç kullanımı ve kesin tedavi için karaciğer nakli uygulanmalıdır.
 • Bademciklerden kaynaklı ağız kokusu için bademciklerin aldırılması gerekmektedir.
 • Sinüslerden kaynaklı ağız kokusu için endeskopik sinüs cerrahisi, antibiyotik kullanımı gerekmektedir.

Bu tedavi seçeneklerinin ayrıntılı açıklamaları için Ağız Kokusu Tedavisi kategorisine göz atabilirsiniz.

Bununla birlikte, portatif kötü nefes dedektörlerine, kişinin nefesinin doğru analizini sağlarken her zaman güvenilmemelidir. Kullanıcılar başlarda cihazın kötü bir nefes tespit ederek uyarı verdiğini söylemişlerdir. Ancak test arasında kötü nefese karşı önlem alınmadığı halde, dedektörün kişinin nefesinde bir problem olmadığını rapor ettiğini söylemiştir. Bunun sonucunda sonuçlarda tutarsızlıklar olduğunu rapor etmişlerdir. Vücut kimyası, enzim eylemi ve tükürük akışı, hava kalitesi, besin alımı ve hatta bir kişinin duygusal durumuna bağlıdır. Bu faktörler gün boyunca hızla değişmektedir. Bütün bu faktörler kötü nefes detektörünün sonuçlarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu yazımızda ağız kokusu ölçülüp yok ediliyor konusunu inceledik. Bu konu hakkında görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca bir başka tedavi yöntemi için Obezite Ağız Kokusu Yapıyor  başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • Linkedin
 • Pinterest

10 Yorumlar

 1. Merhaba faydalı bir yazı olmuş bunun için teşekkür ederim. Kendim 33 yaşındayım ve ağız kokusundan muzdaribim. Özel bir hastaneye gittiğimde sorunumu anlattım ve bana bu testi yaptılar. Sonuçlarda sizin yazdığınız gibi uçucu sülfür bileşikleri seviyesini doktor bey açıkladı. Ağız kokusuna neden olan şeyi bu test sonuçlarına göre açıklayacaklarını söylediler. Herkese bu testi yaptırmasını tavsiye ediyorum.

 2. Teşekkür ederim faydali bir yazı olmuş. Ağız kokusuna çözüm için alternatif bir yöntemden bahsetmissiniz.

 3. Ölçüm yaptırdım ama bu ölçümün sonucuna göre tedavi uygulayacak doktor bulamıyorum, yardımcı olur musunuz?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar