Hit enter after type your search item

Ağız Kokusu Neden Olur?

img

Ağız kokusu neden olur? sorusuna verebileceğimiz cevaplardan; sinüzit, bademcik taşları, karaciğer hastalıkları, mide hastalıkları, bakımsız dişler ve diş etleri sadece bir kaçıdır. Bu yazımızda ağız kokusuna neden olan bir çok hastalık türünü maddeler halinde ele alacağız. Yazının içeriğinde fizyolojık ağız kokusu ve patolojik ağız kokusuna yönelik nedenleri bir arada bulabilirsiniz.

 • Ağız kokusu nedenleri arasında en yaygın neden ağız ve dişlerin bakımsızlığından dolayı ortaya çıkan enfeksiyonlardır. Dişlerinize ve diş etlerinize gerekli özeni göstermediğiniz sürece dişlerinizde çürükler, diş etlerinizde ise iltihaplar ortaya çıkmaya başlar. Bu da kötü ağız kokusunun önemli nedenlerindendir.
 • Ardından iç organlarınıza bağlı nedenler gelmektedir. Metabolizmanızın düzgün çalışmamasına bağlı olarak midenizde, akciğerlerinizde, karaciğerinizde, böbreklerinizde ve bağırsağınızda ortaya çıkan bakteriler ağız kokusu nedenleri arasında önemli bir yere sahiptir.
 • Böbrek yetmezliği, zatürre, şeker hastalığı, reflü, karaciğer yetmezliği gibi hastalıklarda ağız kokusu nedenleri arasındadır.
 • Biz uyurken dilimizde üreyen bakteriler ve sindirim kanalımızda biriken gazlar, sabah uyandığımızda geçici ağız kokusuna neden olur ancak bu olağan bir durumdur ve açlıktan kaynaklı oluşan ağız kokusunda olduğu gibi ağız kokusu tedavisi için herhangi bir şey yapmamıza gerek yoktur
 • Yetersiz ve dengesiz beslenme, gün içerisindeki ihtiyacımız olan enerjiyi alamamamıza ve vücudumuzun hastalıklara karşı savunma sistemimizin düzgün çalışmamasına yol açar. Bu da yukarıdaki belirttiğimiz hastalıklara davetiye çıkarır beraberinde kötü ağız kokusu ortaya çıkar. Bu hastalıklar ortaya çıkmasa bile sadece metabolizmamızın zayıf olması tek başına ağız kokusu nedenleri arasındadır.

Diğer Önemli Nedenler

 • Benimde zamanında yaşadığım ağız kokusunun nedeni bu maddede yer almaktadır. Yüz kemiklerinin içindeki tıkanıklardan dolayı ortaya çıkan iltihaplı ve koyu yapıdaki sinüzitin genize akması diğer önemli nedenlerin ilkidir tedavisi ise bademciklerden kaynaklı ağız kokusu tedavisinde daha zordur.
 • İkinci olarak bademciklerimizin iltihaplanması ve bademcik çukurlarında biriken taşlar kötü kokunun oluşmasına neden olmaktadır. Tedavisini kişinin kendisi yapması durumunda bu taşların yeniden oluşma durumu sıklıkla görülmektedir. Bademcik taşlarının ağız kokusuna neden olduğu kesin olarak bilinmektedir. Neden olarak bademcik taşlarının ve bademcik iltihaplanmasının ayrı ayrı ele alınması gerekmektedir.
 • Bir hastalığınız için kullandığınız ilaçlarda kötü ağız kokusuna neden olabilir.
 • Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklarda ağız kokusu nedenleri arasındadır.
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin

1 Yorumlar

 1. Yazılarınızı dergi gibi okudum ağız kokusu için neler yapılabilir ayrıntısıyla anlatmıssınız sürekli internetten araştırıyordum ağız kokusuna çözüm ağız kokusu nasıl giderilir ağız kokusu neden olur gibi sorularin cevaplarını en ayrintili sizin sitenizde buldum. Oysa ki ağız kokusu problemi o kadar yaygın bir problem ki çözümü için uğraşmayan bir o kadar insan var çevremde. Çalışmalarinizin devamini dilerim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :