Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir? Kokudan Nasıl Kurtuldum?

ağız kokusu nasıl giderilirAğız kokusu nasıl giderilir başlıklı yazımı tamamen tecrübelerime dayanarak ele alacağım. Sizlere umut ışığı niteliğinde bir yazı olmasını diliyorum. Ağız kokusunun tedavisi ve nedenleri kısmına geçmeden önce lütfen bu içeriği fikir sahibi olabilmek için okuyunuz. Ağız kokusu, dünya genelinde bir çok kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen en yaygın sorunlardan biridir. Tıp alanında ki ismi halitozis-halitosis olan ağız kokusu tıbbi ve sosyal bir sorundur. Ağız kokusunu, fizyolojık ağız kokusu ve patolojik ağız kokusu olmak üzere iki gruba ayırmalıyız. Bunları kısaca açıklayalım:

 • Fizyolojik ağız kokusu, beslenme sonrasında ve sindirim kanalımızda biriken gazlardan dolayı ortaya çıkan kötü ağız kokusuna denir ve bir hastalık belirtisi değildir.
 • Patolojik ağız kokusu ise daha çok organlarımızda meydana gelen hastalıklardan dolayı açığa çıkan kötü ağız kokusuna denir. Karaciğer iltihaplanması(Hepatit), böbrek yetmezliği gibi hastalıkları örnek verebiliriz

Yazımı okuyorsanız eminim ki ağız kokusundan şikayetçisinizdir, belki kendinizden belki bir tanıdığınızdan şikayetçi olabilirsiniz ve ağız kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabını arıyorsunuzdur. Toplum içerisinde öz güven eksikliğine ve çekingen olmanıza yol açan kötü ağız kokusunun bir çok nedeni olabilir. Ağız kokusundan zamanında çok çekmiş biri olarak ve bu sorundan kurtulmuş biri olarak size en temel nedenlerinden ve çözümlerinden bahsedeceğim. Psikolojik olarakta etkilenmenize neden olan ağız kokusu iş hayatında itilmişliğe hatta okul hayatınızdaki arkadaşlarınızın sorununuzu söylemek yerine sizden uzaklaşmasına neden olabilir. Hayatınızın devamında da bu tiksinç problem siz önüne geçmediğiniz sürece sizin peşinizi bırakmayabilir. Hayatınızın devamından kastetmek istediğim evlilik hayatınızdı! Ağız kokusunun neden olduğu bazı problemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Evlilik hayatınızda cinsel isteksizliğe neden olan ağız kokusu ileri safhalarda iletişim eksikliğine ve hatta boşanmalara yol açabilmektedir. Yani arkadaş çevrenizden dışlanmanız bir yana eşinizin bu sebepten size karşı değişimi kaçınılmazdır.
 • Toplumsal alanda soyutlanmaya ve psikolojik olarak olumsuz yönde etkilenmenize yol açabilir.
 • Öz güven eksikliğine yol açabilir.
 • Ağız kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabını ararken bulduğunuz kulaktan dolma bilgilerle ilaçlar kullanmaya başlamak, beraberinde kalıtsal rahatsızlıkları getirir. Doktor kontrolü dışında kesinlikle ilaç kullanmayın

Bütün özelliklere sahip bir insan olsanız bile ağız kokusu bu özelliklerinizi gölgelemeye yeterde artar. Sizi hayattan soyutlayan, tek başınıza kalmaya iten, psikolojik olarakta olumsuz yönde etkileyen bu rahatsızlığı kabullenmek sizin veya bir başkasının en büyük hatası olabilir. Bu yüzden yapılması gereken tek şey önce kokunun kaynağını bulmaya çalışmak ve sonra tedavisi için gerekeni yapmaktır. Bu işlemleri tabi ki doktorunuza bırakmanızı öneriyoruz, çünkü tek başınıza kendinize koyduğunuz teşhisin yanlış olabilme ihtimali çok yüksektir. Ancak bir çok kişi doktora, ya çekingenliğinden ya da üşengeçliğinden gitmek istemez ve başta interneti kullanarak tavsiyelere göre hareket eder. Kulaktan dolma bilgilerle ilaçlar kullanmaya başlar ve beraberinde kalıtsal rahatsızlıklarla karşılaşılır.

Tavsiyeler üzerine kullanacağınız ilaçların ağız kokusu probleminizi kısmen çözeceği görülebilir, ama şunu unutmayın bu çözüm kalıcı olmayacaktır ve devamlı kullanılan ilaçlar organlarınızda dönüşü olmayan hastalıkların oluşmasına yol açacaktır. Doktorunuzun size verdiği ilaçlar sadece kaynağın belirlenmesi içindir ve kullanım süreleri 15-20 gündür. Doktorunuz bu süre zarfından fazla, önerdiği ilaçları kullanmamanızı söyleyecektir. Daha sonra çözüm aşamasına geçilecektir. Ancak bazen doktorunuz bile sorununuzun nedeni ve çözümü konusunda yetersiz kalabiliyor ki ben üçüncü gittiğim doktor sayesinde tam tedavi olabilmiştim. Yazıyı yazmamdaki asıl amaç ise kafanızda sorununuz hakkında fikir sahibi olmanızı sağlamak ve en azından doktorunuz ile sorununuzun nedeni hakkında fikir alışverişinde bulunup yabancı kalmamanızı hatta ona yardımcı olmanızı sağlamaktır. Size bir umut ışığı niteliğindeki ağız kokusu nasıl giderilir başlıklı yazımda ağız kokusu probleminizin nedenleri ve çözümlerine kategoriler kısmından ulaşabilirsiniz.

 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • Linkedin
 • Pinterest

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

It is main inner container footer text