Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Ağız Kokusu Genetik Olabilir

Ağız kokusu genetik olabilir haberi California Davis Üniversitesi tarafından aralık ayında yayınlandı. Ağız kokusu, nedenine bağlı olarak gelip geçici (yediklerimizden dolayı) veya ciddi hastalıklardan(karaciğer yetmezliği, solunum yolu enfeksiyonu) dolayı ortaya çıkan ve geniş bir yelpazeye sahip olan bir hastalıktır. Bu tip hastalıkların tedavisi ve tespiti günümüzde mümkündür.

Ancak araştırmacılar bazı hastaları talihsiz olarak nitelendiriyor. Nedeni ise; Bu hastaların ağız kokusuna neden olan ve tedavisi mümkün olan hastalıkların yanında genetik ağız kokusuna sahip olduklarını belirtiyorlar. Araştırmacıların 18 Aralık’ta Nature Genetics dergisinde yayınladıkları yeni bir araştırmaya göre, California Davis Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bu tür ağız kokusuna neden olan bir gen mutasyonu tespit ettiler. İstatistiklere göre Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 3’ünün, belirgin bir neden olmaksızın kronik kötü bir ağız kokusuna sahip olduğu ortaya çıktı.

Hollanda’da Radboud Üniversitesi’nde ve Avrupa’daki bilim adamları ile yapılan son araştırmalar ve ayrıca UC-Davis araştırmacılarına göre, kükürt bazlı bileşiklerin toplum içerisinde ağız kokusuna sahip olanlarda yaygın olarak bulunduğu keşfedildi.Bu sülfürlü bileşiklerden birinin(sindirim sırasında üretilen metansiyol) haşlanmış lahana gibi koktuğu araştırma notlarına eklendi. UC-Davis araştırmacıları, ağız kokusu olan hastaları analiz ettiğinde, SELENBP1 genlerine sahip olduklarını fark ettiler, bu gen vücutta kötü kokulu metantiyolü diğer bileşiklere ayıran bir protein oluşturur.

Fareler Üzerinde Deneyler Yapıldı

Araştırmayı yürüten UC Davis’teki Fare Biyolojisi Programı Direktörü Prof. Dr. Kent Lloyd, “Kalıcı ağız kokusunun nedenini tanımlamak ve bunun sebebini göreceli olarak iyi huylu nedenlerden ayırt etmek çok önemlidir” dedi.

Hipotezi test etmek için araştırmacılar, aynı genleri laboratuar farelerinin DNA’larına eklediler. DNA’ları değiştirilen bu fareler artık sahip olabileceklerinden daha fazla sülfürlü, kokulu metantiyol seviyelerine sahip olmuş oldu.

Lloyd, “kötü kokuya neden olan bu kimyasalların büyük bir kısmını farelerin kanlarında ölçtük ve hastalarımıza tam olarak uyanları eşleştirdik” dedi. Bilim adamlarının araştırmalarına göre, metantiyol-ağır kanın akciğerlere ulaştığı zaman, insanın nefesine sızıyor ve ağızlarımıza çok hoş olmayan haşlanmış lahanaya benzer bir koku açığa çıkıyor.

Araştırmacılar ek olarak, çalışmalarıyla ilgili şu anda genetik olarak belirttikleri bu kötü ağız kokusunun tedavisinin mümkün olmadığını belirtti. Ancak bilim insanlarının gen üzerindeki çalışmaları ile, bu değişebilir.

Bu yazımızda ağız kokusu genetik olabilir başlıklı yazımızı inceledik. Bu konu hakkında görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca bir başka tedavi yöntemi için Helikobakter Pilori Bakterisi Ağız Kokusu Yapıyor başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

1 Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar